Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Péče o zoubky, rovnátka

Běžnou preventivní péči absolvujeme přibližně od 1.roku v běžné zubní ordinaci. Mikuláš se chová zpravidla vzorně, protože pak dostává od zubařky žvýkačky nebo bonbon bez cukru. Zatím nebylo nutné abslovovat žádný bolestivý úkon, takže to není problém.

První vyšetření na ortodoncii jsme absolvovali někdy v 2,5 letech, ale protože neměl ještě prořezané všechny zuby, nebylo co řešit. Na první snímatelná rovnátka jsme se dostali ve 4.letech - paní doktorka Halačková z brněnské ordinace má k dětem se sestřičkami skvělý přístup; řekla nám, že čím dřív se začíná s rovnátky, tím lépe - že čelist je v mladším věku velmi tvárná, ale že pokud se nepodaří Mikuláše přimět k nošení, že to nebude katastrofa, jen se péče s rovnátky posune až do pozdějšího věku. Navíc nás upozornila, že se otisky nesmuí vůbec podařit a že zpátky domů pojedeme třeba bez rovnátek. Nicméně že za pokus to stojí.

Na otisk rovnátek jsme jeli v listopadu 2013-to byly Mikulášovi 4 roky. Zpočátku to vypadalo, že se rovnátka ani nepovedou, Mikuláš má malinkou pusu a drobné zoubky, na kterých nebudou rovnátka držet. Otisky jsme odnesli do laboratoře a dobu 4 hodin čekání, jestli se podaří, jsme strávili vyšetřením na logopedii a otologii.

Hotová rovnátka jsme se pak naučili v ordinaci s paní doktorkou nasazovat  a dostali jsme brožurku jak se o rovnátka starat a jak je posouvat. Pokud se zadaří přimět Mikuláše rovnátka nosit, na další kontrolu pojedeme před vánocemi za měsíc. Zatím máme rovnátka nosit na noc, pokud se bude dařit, i alespoň odpoledne.

Mikuláš je co se týče rovnátek naprosto vzorný pacient, rovnátka bez odmlouvání nosí na spaní, pouze odpoledne po příchodu ze školky je nasazování skoro zbytečné, protože se vždycky najde něco dobrého k snědku a špatně se s rovnátky mluví. Taky se pokusil 2x rovnátka nenápadně schovat - jednou v šuplíku, jednou pod kapesníkem u postele. Naštěstí se vždycky včas přiznal, kam rovnátka ulil.

První dny  šlo  nasazování špatně, chtělo to naučit se zacvaknout  srdíčka rovnátek břes příško zubů, vyžadovalo to dostat se nějak do té malé pusinky s dospěláckými prsty. Postupně behem asi prvního týdne jsme zjistili, že to jde samo najednou snáz a během 3 týdnů se Mikuláš naučil nasazovat rovnátka sám bez naší pomoci, protože to šlo už samo hladce bez potřeby dopomoci. Snazší nasazování je prý způsobeno tím, že se zoubky začínají rovnat.

Na kontrole před vánocemi 2013 jsme byli pochváleni a máme zrychlit otáčení rovnátek, pokud se nám podaří nosit rovnátka i déle, než jen na spaní.

Na rovnátka jsme si postupně tak zvykli, že je každodenní nošení na noc samozřejmostí. Dokonce nám už nedělá problém trošku si drátky sami doma poštelovat, pokud rovnátka padají.

Během jednoho roku jsme postupně vystřídali 3 rovnátka, protože se nám dařilo rovnátka poctivě nosit a byly potřeba novější i protože pusa se zoubky rostla.

Výlety na ortodoncii nebo vesměs k odborníkům do Brna se staly tak trochu zdrojem snadného získání hračky nebo sladkosti- otisk na rovnátka, kouknutí do ucha - ta chvilka výdrže nepříjemného úkonu stojí zpravidla nějakou hračku. U paní doktorky na rovnátka mají takové hračky v zásobě v konkrétním šuplíku-Mikuláš už o šuplíku ví a automaticky očekává, že si bude moct vybrat něco zajímavého. Poslední dvě návštěvy jsme jeli domů s náramkem z gumiček. Na dětské otologii zase fasujeme bonbony. 

 

Bohužel se postupně ukázalo, že Mikulášovi neroste čelist tak, jak by měla a nošení rovnátek nemělo očekávaný efekt. Z toho důvodu jsme v roce 2015 ukončili nošení rovnátek, další kontroly na ortodonocii absolvujeme průběžně jen ke kontrole vývoje zubů a čelisti.

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode