Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Receptář pro děti

 

Pokud hledáte recepty ve stylu 100 % BIO výživy, tak zde nehledejte. Z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy je to, co nabízí prodejny zdravé výživy potěchou i pro chuťové pohárky a že i děti, které ještě nepoznaly to nejlepší co může kuchyně vydat, odmítají některé tyto "zdravé" výrobky jíst. Přesto jsem častou návštěvnicí těchto prodejen, ale za tu nějakou dobu, co jsme bojovali s mléčnou alergií a přizpůsobili jídelníček hodně malému dítěti, jsme si vytipovali potraviny, které jsou u nás stálicí a chutnají trvale a všem.

Naše rodina nejde ani cestou striktní zdravé výživy, ani u nás není na stole denně bůček se sádlem a bílé pečivo. Milujeme domácí uzené, které dostáváme od tchána, který je našim zásobovatelem i co se týče skopového masa. Bio produkty kupujeme jen v omezené míře, domníváme se totiž, že ani označení bio nemusí nutně garantovat 100 % kvalitu (viz test  kečupů nebo opakovaně stahované závadné bio potraviny v DM drogeriích apod.). Bio potraviny kupujeme zvláště ty, kde je to cenově únosné a kde hrozí největší kontaminace chemií (nápoje, ovoce a šťávy z nich - zejména hroznové víno, zelenina). Sójové mléko a produkty vyrábíme jedině z bio bobů. Co si člověk nevypěstoval sám a nezpracoval sám, nemá pro nás záruku kvality. Naše zahrada a příroda kolem umožňuje dostatečné samozásobení ovocem a zeleninou zejména v létě, sbíráme bylinky na vlastní čaje, šípky, přebytky ze zahrady se snažíme zpracovat do zavařenin, polotovarů, šťáv, džemů atd.; v zimě se snažíme kupovat českou zeleninu a ovoce od pěstitelů v okolí-to se týká zejména jablek a mrkve, celeru apod. Brambory si pěstujeme sami, nepoužíváme na ně chemické prostředky proti plevelům ani plísni (v důsledku je plevel někdy vyšší než brambory a výnosy jsou někdy nižší než bychom chtěli, když má plíseň na bramborách svůj silný rok). Na postřiky rajčat používáme  poměrně úspěšně "nechemické" prostředky z potravinářských přísad jako Bio Ol apod. V době, kdy šly ceny potravin po zvýšení DPH nahoru jsme si uvědomili výhodu vlastní zahrádky, která nám ušetří nemalé finanční prostředky a přinutí nás i děti zároveň k pobytu na čerstvém vzduchu.

Vzhledem  k tomu, že možnost koupit u nás na vesnici nebo maloměstě kvalitní pěknou zeleninu je prakticky nulová, kompenzujeme nedostatek zeleniny v zimě pěstováním klíčků, zejména fazolek mungo. Dětem i dospělým moc chutnají, připomínají chuť hrášku.

V nedávné době jsme si zpestřili jídelníček v rámci domácího chovu nenáročných japonských křepelek, které máme od jara do podzimu ve venkovní voliéře spolu s drobotinou z řad exotického ptactva, na zimu pak zabydlené ve speciální nosné kleci pro křepelky v prostoru uhlárny, kde mají teploučko a klid.

V receptáři uvádím jen ty recepty, které mě něčím zaujaly, které mám dlouhodobě vyzkoušené a oblíbené.

Mnohé zajímavé recepty nechci zbytečně opisovat z jiných webů neb knih - recepty  od maminek lze nalézt třeba na www.mimibazar.cz, další na www.apetitonline.cz apod. Z knih mohu doporučit např.Kuchařka pro děti od V.Motalové, Biokuchařku od H.Zemanové (doporučuji zpočátku spíše půjčit, pokud nejste zastánci striktní bio stravy nebo máte manžela který Vaše nadšení pro zdravou výživu vášnivě nesdílí, neboť pak budete vařit  z této knihy jen poměrně málo receptů).

 

Co se týče nákupu konkrétních "zdravých" potravin, trvale kupujeme: pohankové křupky, kvalitní čokolády v akci, Granko jsme v době kdy se cena krabice vyšplhala na 90 Kč přestali kupovat a nahradili kvalitním obyč.kakaem, které mícháme s přírodním nebo i bílým krystal.cukrem (tuto změnu, kterou jsem s obavami zaváděla na náš domácí stůl, přijali po ochutnání všichni s nadšením, když poznali jak  chutná skutečné nešizené kakao), pohanku, jáhly, fazole (mungo, adzuki, obyč.), špaldové mouky, vynikající pufované špaldové chlebíčky f.Racio (u nás k dostání běžně v prodejně Coop), máme velkou spotřebu ochucených müsli zejm. zn.Emco. Oblíbené jsou u nás obilné kávy, zejm.špaldové kafe s cikorkou a dětská obilná káva s kakaem f.Naturata (dražší záležitost). Pro děti kupujeme cenově přijatelné plnotučné Bio mléko v prodejně COOP. Ostatní mléčné bio produkty nebo mléčné produkty z farmy jsou u nás k dostání jen v omezené míře (bio máslo). Králičí maso a hovězí maso kupujeme na Farmě u řeky Orlice, rybí filety mořské i sladkovodní bez kostí, které naše děti milují, na Kolowratské rybárně v Opočně.

Bohužel vzhledem k současnému růstu cen potravin, budeme nuceni podnikat pravidelné výlety za potravinovými nákupy do Polska nebo žádat o větší nákupy vybraných potravin příbuzné v Německu. Naše děti totiž v období růstových skoků mají neobyčejně velkou spotřebu potravin, kterou z mateřské a jednoho platu lze pokrýt jen s omezením výdajů na jiné položky rodinného rozpočtu.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode